ღია გაკვეთილები

                                   გაკვეთილის გეგმა

      დისციპლინა: ბუნებისმეტყველება 
      სწავლების საფეხური  :პირველი                     
      კლასი: მეხუთე
      მოსწავლეთა რაოდენობა:11

      თემა:  გეგმა და რუკა
                  გაკვეთილის სათაური:  სად მდებარეობს  საქართველო?
      მიზანი:ბუნ.V.6.მოსწავლეს შეუძლია მნიშვნელოვანი გეოგრაფიული ობიექტებისა  
                       და მათი ნაწილების აღწერა.           
                      ბუნ.V.7.მოსწავლეს შეუძლია ობიექტების მდებარეობისა და
                      ურთიერთმიმართების განსაზღვრა რუკაზე.
                      ბუნ.V.8.მოსწავლეს შეუძლია გარემოში ორიენტირებისთვის  გეოგრაფიული
                      ინსტრუმენტების/ხელშეწყობის  გამოყენება.




აქტივობა
მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსები
დრო
თითეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი
შედეგი
1




2





3






4










5











6
წინა გაკვეთილის მასალის
გამოკითხვა


პრეზენტაცია
,,საქართველოს გეოგრაფიული რეკორდები’’


რუკაზე გეოგრაფიული ობიექტების გარჩევა



რუკის გამოყენებით დაადგინე, საქართველოდან რა მიმართულებით მდებარეობს მოცემული
გეოგრაფიული ობიექტები და შეავსე ცხრილი.


 მოსწავლეები გაიხსენებენ რაიცოდნენ, რა გაიგეს ახალი გაკვეთილზე გამოთქვავენ მოსაზრებას რისი შესწავლა სურთ საკითხის შესახებ



მოსწავლეთა შეფასება
კითხვა/პასუხი




სლაიდშოუ





რუკაზე მუშაობა
წყვილებში




რუკაზე მუშაობა
წყვილებში








კონგნიტური
დიაგრამის გამოყენება
,,ვიცოდი, ვისწავლე, მინდა ვიცოდე’’





ზეპირი განმსაზღვრ-ელი
შეფასება


მთელი კლასი



მთელი კლასი




წყვილები






წყვილები










მთელი კლასი










ინდივიდუალურად
ყველა მოსწავლე
მოსწავლე-
მასწავლე-ბელი,


პროექტორი,
კომპიუტერი.




რუკა
სახელმძღვ.
ფერადი
წებოვანი
ფურცლები


რუკა,
ცხრილი საწერკალამი
სახელმძღვ.







ფორმატი, მარკერი










შეფასების სქემა
7 წთ




10წთ





10წთ






10წთ










5წთ











3წთ
საკითხთან დაკავშირებული
ინფორმაციის გახსენება.

ახალი ინფორმაციის მიწოდება.



რუკაზე გეოგრაფიული ობიექტების
განსაზღვრა



გეოგრაფიული ობიექტების მდებარეობის და ურთიერთმიმართების განსაზღვრა.





თემის შეჯამება
ცოდნის გამთლიანება









მოსწავლეთა
შედეგების განსაზღვრა სასწავლო მიზნებთან მიმართებით

  




















































გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
●ამოიცნობს რუკაზე ან გლობუსზე რელიეფის და ჰიდროსფეროს შემადგენელ   მნიშვნელოვან ობიექტებს  (მაგ: ოკეანეები,
ზღვები, ყურეები, სრუტეები, კონტინენტები, კუნძულები, ნახევარკუნძულები) და ადარებს ერთმანეთს;
●განსაზღვრავს ჰორიზონტის მხარეებს რუკასა და გეგმაზე;
●ადგენს მისთვის ცნიბილი ნიშვნელოვანი გეოგრაფიული ობიექტების ურთიერთმიმართებას;
●გამოარჩევს რუკაზე იმ გეოგრაფიულ ობიექტებს (მაგ: შავი ზღვა, კასპიის ზღვა,კავკასიონი), რომლების უადვილებს
 საქართველოს ადგილმდებარეობის განსაზღვრას;
●ამოიცნობს ობიექტებს რუკაზე/ადგილის გეგმაზე, კითხულობს ლეგენდას,ადეკვატურად იყენებს ტერ

                                 


                                       შეფასების ტიპები და მეთოდები
                                               განმსაზღვრელი შეფასება
                                                      შეფასების სქემა

მოსწავლე
                                  შეფასების კრიტერიუმები

წინა გაკვეთი-ლის
მასალის
გახსენება



0-2
რუკაზე გეოგრაფიული ობიექტების განსაზღვრა




0-2
რუკაზე გეოგრაფიული ობიექტების
ურთიერთ
მდებარეობის
განსაზღვრა


0-2
წყვილებში მუშაობის წესების
დაცვა




0-2
საგაკვეთი-ლო პროცესში
ჩართულობა




0-2
მაქსიმალური ქულა






10

Комментариев нет:

Отправить комментарий